"Програма "Малък сезон" 2014 в театрална работилница "Сфумато"
Понеделник, 23 Юни 2014
ПРОГРАМА МАЛЪК СЕЗОН 2014
НА ДОБЪР ЧАС!
27.06 /петък/ 17.00 – 18.00 пред театъра
Софийски духов оркестър
27.06 /петък/ 18.00 – 18.30
пресконференция Малък сезон 2014
27.06 /петък/ 18.30 – 20.00 пред театъра
детски духов оркестър "Надежда" от квартал "Надежда" град Сливен,
с художествен ръководител Александър Булгариев
27.06 /петък/ 18.30 фоайе
инсталация Out of time
автор Илияна Кънчева – магистър по програма „Дигитални изкуства” към НХА
27.06 /петък/ 19.45 фоайе
инсталация TV – люзия
Театър „Иван Димов” Хасково
„Вдовиците”
27.06 /петък/ 21.15 фоайе
инсталация Обективатор
27.06 /петък/ 21.30 – 22.30 зала Underground
„Други Стъпки”
28.06 /събота/ 19.00 – 20.00 голяма зала
игрален филм
„Три дни в Сараево”
Откриват място, което по един неведом начин усещат близко. Потапят се в потайностите му, откриват духа му и се сблъскват с тайните му, за да намерят отговор на въпросите си.
28.06 /събота/ 19.45 – 20.00 голяма зала
късометражен филм
„Ангел”
VIA Theatre „Покаяние”
28.06 /събота/ 21.15 – 22.00 пред театъра
група
"Тhe Bedlam Club"
"Руснак, шотландец и французин правят джаз излязъл от "Туин Пийкс"
28.06 /събота/ 22.00 – 23.10 камерна зала
Театър "Грифон"
„Забравени от небето“
Един човешки спектакъл за земята, звездите и неразривната връзка между тях, която безспорно е човекът. Изповеди на столетници събрани преди повече от 30 години из Родопа планина от Екатерина Томова.
29.06 /неделя/ 16.00 – 17.00 зала Underground
„Срещу течението на Хъдсън”
Обща работа на двама режисьори върху текстове на Джером Селинджър („Франи и Зуи”) и Тенеси Уилямс („Говори ми като дъжда, а аз ще слушам”). Опит да се погледне отвъд плоскостта на консуматорството, да се преосъзнае сегашната реалност и да се зададе въпроса „Оттук накъде?” – всеки по свой начин
29.06 /неделя/ 17.00 – 18.00 голяма зала
„Инверсия Прадъкшън К&К” ЕООД
„АБВ - The Wall”
участват Андреас Гал, Елеонора Божилова, Ивайла Стоянова, Мартина Димитрова, Михаела Развигорова, Нелия Чалъкова, Радослав Левичаров, Рая Карагьозова, Стилян Пейчев, Яна Младенова, Йоана Стоянова, Алекс Димитрова, Дамяна Димитрова, Иван Георгиев, Йоана Богданова, Калина Араклиева, Калина Липовска, Мартин Ромеов, Боян Цветков, Александър Вуковски, Валерия Орлинова, Весела Сиракова, Виолета Стоянова, Джесика Станкева, Евита Евтимова, Емилия Барилска, Катерина Николова, Никол Николова, Микаела Христова, Радослав Илиев, Славейка Барилска, Виолина Стефанова, Ивайла Кръстева, Ивайло Стойчев, Развигор Стойчев, Юлия Кръстева, Михаела Костадинова, Теди Тодорова, Мартин Крумов, Даная Крумова, Ерика Владимирова, Раним Сайди, Алексадър Николов, Денис Йорданов, Димитър Миленков, Калина-Цветелина Георгиева, Ния Маркова, Радостин Симеонов, Виктория Тодорова, Вася Николова, Алекс Георгиева, Радослав Петров, Александър Кочерински, Лили Пашина, Сашо Методиев и Севджан Халилова
Спектакълът „АБВ - The Wall” интерпретира срещата на едно велико Минало с едно изгубено Сега. Това е разказ – алегория, за дългия път на „малката но тежка” българска Сянка. Пърформансът съчетава движение, музика, текст в изпълнение на подрастващи, търсещи причини за достойно Днес и Тук, мотивирани от Преди.
Представлението е експериментален пърформанс, създаден чрез прилагане на методология за работа със студенти-актьори разработена от Симона Попова по време на научно изследване в ТК „Любен Гройс” в част от проекта „Българската национална идентичност като производна от комуникационната стратегия на театралното зрелище”
Спектакълът се осъществява със съдействието на: Столична програма „Култура”, в подкрепа кандидатурата на София и Югозападен регион за „Столица на културата 2019”, НЧ „Витоша” гр. София, Община Дупница, СОУ „Св. Паисий Хилендарски”, ОУ „Св.Неофит Рилски”, хотел Универсал – Дупница, Силверпринт – Дупница.
29.06 /неделя/ 18.00 – 20.00 голяма зала
майсторски клас по кинорежисура 2013 на проф. Георги Дюлгеров
магистърска програма „Филмово и телевизионно изкуство” към НБУ
Аристократката, 10:00 мин. режисура и сценарий Пламена Стаменова, по разказа „Аристократката” на Михаил Зосченко
В средата на 50-те години Иванов среща дамата на своето сърце. Той „поправя“ клозета ѝ, води я на опера, черпи я с паста с крем, но дали това е достатъчно, за да я впечатли?
Париж, 8:05 мин., режисура и сценарий Даниела Соколова, по разказа „Париж” на Деян Енев, оператор Николай Керезов, монтаж Веселка Кирякова, с участието на Ивета-Луис Контрерас, Пламен Димов
Валерия е медицинска сестра в психиатрия. Ежедневието ѝ е монотонно, сиво. Но тя мечтае за Париж... Къде ще я отведе поривът ѝ за свобода и има ли светлина в края на тунела
360, 6:35 мин., режисура и сценарий Борис Г. Панкин
Понякога животът ни поднася неочаквани изненади. И тъкмо когато си мислим, че са хубави, нещо много, много се обърква...
Extra Safe, 10:41 мин, режисура и сценарий Галина Д. Георгиева, оператори Стефан Калъпов, Младен Минев , с участието на Илияна Коджабашева и Велислав Павлов
Колко близки могат да бъдат двама души, седнали един до друг в семейния автомобил?
Обет, 7:27 мин, режисура и сценарий Зорница Петков, по разказа „Клетва” на Алберто Моравия, оператор Гео Иванов, с участието на София Бобчева, Латина Беровска, Михаил Скуждов.
Тя го обичаше толкова силно. И беше готова на всичко, за да оздравее той. Но какво ще се случи, когато желанието ѝ се сбъдне?
Пробуждане, 8:40 мин, режисура и сценарий Яна Лекарска, по мотиви от разказа „Революция” Славомир Мрожек, оператор Стефан Калъпов, с участието на Симеон Гълъбов
Той беше един от всички. Той искаше промяна. Той се страхуваше. И тогава... едно неочаквано откритие му вдъхна смелост.
Асансьорът, 9:21 мин, режисура и сценарий Ивета-Луис Контрерас, оператор Румен Василев, с участието на Яна Лекарска, Галина Д. Георгиева, Борис Панкин.
Мечтите и фантазиите ни дават крила. Но понякога, ако не внимаваме, губим посоката, в която да летим.
Изкушението, 6:12 мин, режисура и сценарий Вероника Якимова, по разказа „Тайният съблазнител” от Тонино Гуера, оператор Чавдар Коларов, с участието на Вихра Обретенова
Зад стените на манастира, в защитената света обител една монахиня ще се изправи пред загадка, който ще подложи вярата ѝ на изпитание.
Куклата, 6:30 мин., режисура и сценарий Марина Генкова, оператор Пламен Петков, с участието на Мая Новоселска и Найден Камарашев
Две самотни души, търсещи, бягащи от сивотата. И… една кукла. Ще успят ли да намерят себе си, да намерят приятел и да се устремят към едно малко по-ведро бъдеще?
Кити, 4:30 мин., режисура и сценарий Петя Ланджева, по разказа „Момиче на повикване” от Деян Енев
Един самотен мъж търси утеха. Но дали ще я намери?
Сомнамбулът, 8:30 мин., режисура и сценарий Мария Веселинова, с участието на Латинка Петрова, Бояна Токчийска
Едно момиче се събужда сам-само и голо-голеничко насред празния коридор на един хотел. Как се е озовало там? И дали ще намери стаята си или поне някакви дрехи?
„Сърце в шепа”
късометражен филм
филм по разказа на К. Терзийски „Събирач на ценности”
идея, сценарии и режисура Десислава Томова
оператор Димитър Розов
монтаж и асистент режисура Вероника Преждарова
с участието на Калин Терзийски, Десислава Томова, Зинаида Александрова и Филип Димитров
www.desitomova.com и www.desitomova.blog.bg
Творческите ми пориви са винаги провокирани от голямото страдание и копнежа по нещо непостижимо. Душата е винаги силно наранена, любовта днес е обречена почти винаги на провал – често пъти несподелена, спасяването на тази любов, носталгията по една изгубена идeнтичност, изследването на човешкия образ и връзката му с окръжаващата го среда. Какво се случва със съвременният човек – днес и сега? Променили ли сме начина си на приемане на света и комуникацията си с околните? Дешифрираме ли трансформациите на света, в който живеем?
Историята, която ще ви разкажа в късометражния филм „Сърце в шепа” показва, че в стремежа си и в търсене на голямата любов ние често оставаме излъгани и не виждаме малките неща в живота, които са истински стойностни. Филмът е по разказа на Калин Терзийски – „Събирачът на ценности” и е с участието на самия автор. Музиката към филма е парчето "Безплатни мисли" на група "ОСТАВА".
„Ангел”
по разказ на Етгар Керет „Дупка в стената”
сценарии, режисура и монтаж Смилен Савов
участват Мартин Герасков и Георги Велизаров
29.06 /неделя/ 20.00 – 21.15 пред театъра
„Блажно наддумване”
Обект на внимание е еротичната космогония свързана със създаване, устройство и функциониране на човека.
29.06 /неделя/ 21.30 – 22.40 камерна зала
„Креди Арте”
„Многоклетка”
авторски моноспектакъл на Мариела Станчева по унгарски разкази на Лайош Наги, Карой Сакони, Ференц Шанта, Ищван Йоркен
Университетски театър към НБУ програма „Театър”
„Забавно като патерица“
„Забавно като патерица“ разбунва стереотипите, архетипите, предразсъдъците и предположенията както към, така и сред хората с увреждания. Започвайки с невероятната история на първите заселници с увреждания в Плимут и завършвайки с приказката за Инваляшка, „Забавно като патерица“ намира хумор във всичко – от представянето на хората с увреждания в популярната култура до предизвикателствата на личните взаимоотношения. Спектакълът предизвиква както буря от смях, така и топло съчувствие. Спектакълът събужда нашите възторзи и същевременно трогва и просълзява.Пиесата е представена за първи път в Ню Йорк и е отбелязана от суровите театрални критици на в. „Ню Йорк Таймс” като много талантлива и забележителна.
В спектакъла участват прекрасни артисти с увреждания и прекрасни млади артисти - дипломанти от програма „ Театър” на НБУ!
30.06 /понеделник/ 20.30 – 21.30 пред театъра
Концерт
„Усмихнати ноти”
Университетски театър към НБУ програма „Театър”
„Карай да върви ......”
по “Кандид или оптимизмът” от Волтер
В представлението участват ALUMNI, дипломанти и студенти от програма „Театър“.
“Мисълта му изригва с мощност на вулкан- сякаш в главата на Волтер кипи енергията на земното кълбо. Ако е така, прословутата му усмивка се разтегля между Вестфалия и Парагвай, а по нея балансира Кандид . Трудно е да пазиш равновесие върху нещо толкова тънко, колкото е хуморът на Волтер. И за какво?! Единственото полезно нещо, което се случва в цялото това пътешествие, е придобиването на усмивка. Философията на усмивката: Как и защо да я съхраним при всякакви обстоятелства?
Сещам се за заглавието на един френски филм „Карай да върви, това е валс“. Подобно е и моето заглавие.
А сега сериозно за философската новела „Кандид, или оптимизмът“:
Дори Волтер се е застраховал, като шеговито е споменал, че текстът не е негов, а е някакъв си превод от немски от някакъв си д-р Ралф. Това „освобождава“ от отговорност не само Волтер, но и тези, които превръщаме този текст в пиеса… Колкото до полезната информация за въпросния текст обърнете се към интернет. За някои представления (особено за моите) е хубаво публиката да идва подготвена.
П.С. На френски Волтер се пише „Волтаир“.
01.07 /вторник/ 20.30 – 21.00 камерна зала
асоциация „Изкуство в действие”
„Без визия“
01.07 /вторник/ 21.00 – 22.40 голяма зала
Студентски филми от програма „Анимационно кино” към НБУ
"Короната" 2:16 мин.,режисьор Татяна Трифонова, 3D анимация, Стирична миниатюра за абсурда на властолюбието.
"Дъжд" 1:36 мин; режисьор Наталия Атанасова,flash
Поетична импресия за различния човек.
„Мачо”2:15 мин; режисьор Севина Иванова, рисунка върху хартия, 2Dкомпютър
Ironic story about the definition of a “macho” as seen through the eyes of a woman
„Контраст”1:35 мин.; режисьор Ивайло Алекснадров, flash,
Never ending fight between black and white.
„Сноуборд” 2:05 мин; режисьор Мария Калчева; flash;
A snowboard can change our point of view - on space and life. Everything depends on our point of view
„Фарът” 4:42 мин; режисьор Велислава Господинова; изризка под камера
Based on the poem “The Lighthouse Keeper Loves Birds Too Much” by Jacques Prevert, this short expressive film tells a story about the absurdity of life and the game of destiny which is too cruel sometimes. A film about the consequences of a taken decision, about love, suffering and death.
„Fashion” 5:36 мин; режисьор Десислава Кузманова
Един орел се включва в суетната надпревара с две сиви гарги, в която всеки краде по нещо чуждо и губи по нещо от себе си. An eagle enters a vain competition with two gray crows, in which each one steals something alien and loses something from themselves.
"Приказка" 5:00 мин; режисьор Йордан Лазаров; flash
Сюжетът е в буквализирането на един идиом : един цар “дава ръката“ на принцесата на поредния герой... The story is about lettering of one idiom: one king “offers the hand” of the princess to another knight…
"Адаптация"3:00 мин; режисьор Петя Петрова Златева; рисунки върху хартия
Приключенията на един не особено хитър хамелеон, неспособен да променя окраската си и оказал се лесна плячка за хищници... The adventures of a not very clever chameleon, not capable of changing his color and turn out to be an easy prey for predators…
„Получател неизвестен” 2:00 мин.; режисьор Магдалена Симеонова; flash
Необикновеният полет на едно писмо...
The unusual flight of one letter…
"Рошава глава "/ Messy head 1:25 мин.; режисьор Славена Симеонова; рисунки върху хартия
Едно момиче, в младежката си суетност, иска да изправи косата си и благодарение на упорството си, открива своето момче...
A girl in her young vanity, wants to straighten her hair and thanks to her persistence, she finds her boy…
„Произведено в Китай” 4:22 мин; режисьор Елена Петрова; смесена техника
Филм - метафора на бездуховността и претенцията...Film – metaphor of poor spirits and claim…
„Шум в лятна нощ” 8:00 мин.; режисьор Стела Терзиева; рисунки върху хартия
Един влудяващ шум в една лятна нощ - в гората, като че ли при съседите зад стената...
One maddening noise in a summer night – in the woods, almost like at the neighbors behind the wall…
„Черна котка – Черен Петър” 4:05 мин.; режисьори Ива Груева, Славена Симеонова, Ивайла Христова, Милена Симеонова, Деница Христова ; изрезка под камера
Поредица от абсурдни ситуации с един коминочистач...
Series of absurd situations with one chimney sweep…
„Хромони” 3:35 мин.; режисьори Ина Николова и Райна Атанасова; пиксилация
Цветът като щампа и като самоограничение в ежедневието на героя внезапно преминава в многоцветие...
The color as a print, as a self-restrain in the life of a hero suddenly fades in many colors…
„Весел дрипльо” 1:01 мин.; режисьор Йоана Александрова
Външният вид и модата не са най-важното за тези, които имат хубав характер и обичат живота... The outlook and the fashion aren`t the most important for those who have nice personality and love life…
„Рибарката” 5:00 мин.; режисьор Илиана Аспарухова; рисунки върху хартия
Един интересен опит да се проникне в поетичния, изтъкан от символи, свят на българския поет Кирил Христов...
An interesting attempt to penetrate the poetical, woven with symbols world of the Bulgarian poet Kiril Hristov…
„Скъпо” 2:30 мин.; режисьор Ина Николова
Изключително нежен филм - апотеоз на обичта към живота и на всепроникващото единство между човека и природата…
Exclusively gentle movie – apotheosis of love of life and pervading unity between human and nature…
„Ултрас” 3:10 мин.; режисьор Райна Атанасова
Едно странно, есхатологично съзнание...
One eschatological strange thing…
„Как си построих къща” 1:25 мин.; режисьор Йоана Александрова
Едно весело „екологично“ строителство...
A happy “ecological” construction…
„Златна рибка” 6:12 мин.; режисьор Ирина Арменкова; рисунка върху хартия, 2D компютър
Един човек води непрестанна борба с черно-белия град, в който живее и трябва да плати със сърцето си, за да изпълни Златната рибка неговото съкровено желание...
A man results in a constant struggle with a black and white city in which he lives and has to pay with his heart, so the gold fish can fulfill his true wish…
„Кръпка” 5:54 мин.; режисьор Милена Симеонова ; рисунка върху хартия, 2D компютър
В тясно шивашко ателие една шивачка танцува на бляскав въображаем бал - с едно мъжко палто, което трябва да зашие ... Сценарият е вдъхновен от фотография от 1900 година, от Ню Йорк.
In a narrow sewing workshop, a seamstress dances on a shiny imaginary ball – with one male coat, which she has to stitch up… the scenario is inspired by a photography from the year 1900 in New York.
„Незавършената картина” 6:25 мин.; режисьор Росица Вангелова; рисунка върху хартия, 2D компютър
Млад художник отчаяно се опитва да нарисува очите на жената от своите картини и попада в сюрреалистичния свят на своето въображение. Филмът е поклон пред Де Кирико.
A young painter desperately tries to paint the eyes of a woman from his paintings and he ends up in a surrealist world of his own imagination. The film is tribute to De Kiriko
„Хабитат” 4:22 мин.; режисьор Ина Георгиева; рисунка върху хартия, 2D компютър
В задушливия, вечно тесен и изкривен хабитат се ражда нов човек. Изхвърлен от другите, той сякаш ще поеме по своя път, но..
In the stifling always narrow and curved habitat, a new man in born. Cast away from the others, he is about to take on his way, but…
„Квадратния човек и времето” 3:00 мин.; режисьор Славена Симеонова; рисунка върху хартия
Поетична философска миниатра за човека и единоборството му с времето.
Poetical philosophy miniature about the man and his combat with time
„Художникът” 2:40 мин.; режисьор Виктория Гроздева; рисунка в компютър
Вдъхновен от карикатурата на Оноре Домие, този филм е още един анимационен разказ за художника, властта и свободата...
Inspired by the caricature of Onore Domie, this film is another animated tale about the painter, the power and the freedom…
„Слънце в банята” 04:03 мин.; режисьор Диляна Трайкова; 3D компютър
Поетична миниатюра по стихотворение на Жак Превер. Какво ще се случи с един весел сапун в една много светла и слънчева баня...
Poetical miniature based on a poem by Jaques Prever. What will happen to a happy soap in one very bright and sunny bathroom…
„Приключенията на Лили” 4:02 мин.; режисьор Анита Тончева; смесена техника
Едно чудесно приказно пътешествие с малката Лили към нейните молски приятели...
A wonderful amazing journey with little Lily to her sea friends ...
02.07 /сряда/ 19.00 – 20.00 голяма зала
университетски театър на НБУ институт „Сервантес”
МФ на младите в изкуството “Via Pontica” Балчик
„Йерма”
Желанието за постигане на абсолютното лично щастие и житейска реализация, въпреки канона на обществото, е основната линия на конфликта в спектакъла
Спектакълът е смесица между живо актьорско присъствие и видео образи провокирани от сюрреалистичната естетика от началото на миналия век.
02.07 /сряда/ 20.00 – 21.00 камерна зала
„Лизелота и месец май”
02.07 /сряда/ 21.00 – 22.00 пред театъра
концерт
„Мила Роберт представя...”
Концерт на Мила Роберт, която е само на 17 години, и е кралица на животните .
03.07 /четвъртък/ 10.00 – 13.00 и 14.00 – 17.00 голяма зала
дискусия
„Новия език на театъра” - „Какво да се прави”
с модератор - Явор Гърдев
03.07 /четвъртък/ 18.00 – 19.00 пред театъра
„Каин”
„И сътвори Каин град” Каним нашите зрители да станат свидетели на създаването на законите, по които нашият свят се ръководи и днес.
03.07 /четвъртък/ 19.00 – 20.30 голяма зала
„Надежда сляпата”
03.07 /четвъртък/ 21.00 – 22.00 камерна зала
„Късметлията ( или две и две равно на четири)”
от Юлия Шаморел
„.... дами и господа, щастлив съм да обявя едно представление, което ще остане – това мога спокойно да твърдя – като най - грандиозното в историята на света. Пригответе се да видите нещо, което никога досега не е показвано на сцената и което може би няма вече да се появи нито утре, нито в други ден.....
„Късметлията (или две и две равно на четири)”
04.07 /петък/ 18.30 – 19.00 зала Underground
„Рефлексии - код Делюзия“
Интуитивният подход е от особено значение, тъй като връзката между тялото и ума в дадения случай изключва рационалната нагласа.
Делюзията е свързана с крайни фантазии, представи и вярвания в нереални факти, които не отговарят на реалността. Това е силното убеждение, което присъства при индивиди с делюзивни състояния, което не може да бъде повлияно от реални доказателства.
Универсален собствен въпрос:
Как ще мислим или реагираме, ако не сме убедени, в това което виждаме?
Ще може ли съзнанието да се откъсне от видимата реалност, преодолявайки рационалните форми и значения?
Защо разума се опитва да наложи обясними решения, поставяйки логически рамки?
04.07 /петък/ 19.00 – 20.00 голяма зала
Театър „Хенд“ Пловдив
Арт формация „Денс Мания“ Пловдив
„Ескориал“
куклено - драматична постановка за младежи и възрастни по Мишел дьо Гелдерод
Веселин Бойдев
04.07 /петък/ 20.30 – 21.30 камерна зала
„Мечтатели”
по „Бели нощи” на Ф.М. Достоевски
Има ако вие не го знаете, има в града доста странни кътчета. До тия места сякаш не достига същото слънце, което свети за всички хора, а някакво друго, ново, сякаш специално поръчано за тия кътчета и свети над всичко с друга особена светлина. В тия кътчета се изживява сякаш съвсем друг живот, неприличащ на оня, който кипи около нас, такъв, който може да съществува в някое незнайно царство през девет земи в десета, а не у нас, в нашето от сериозно по-сериозно време. И този именно живот е смесица от нещо чисто фантастично, пламенно-идеално и заедно с това, мътно прозаично и обикновено, да не кажем до невероятност пошло.
Ще чуете, че в тия кътчета живеят странни хора – мечтатели. Мечтателят – ако трябва подробно определение за него е…не е човек, а, знаете някакво същество от среден род. Ще попитате за какво мечтаят? Ами….
04.07 /петък/ 21.30 – 23.00 зала Underground
„Филоктет”
от Хайнер Мюлер
показ на ателие ”Гласът от сцената” с Асен Аврамов
05.07 /събота/ 20.30 – 22.00 зала Underground
литературно четене
„За сега“
участници Радослав Чичев, Ясен Василев, Иван Димитров, Мирослав Христов
музика WeAreNoRobots
образи Ралица Тонева и Спартак Йорданов
„За сега“ ще се случи веднъж, на момента и само тук. Музиката и образите ще са импровизация. Текстовете ще бъдат написани пред зрителите и с активно тяхно съучастие. Съдържанието ще е асорти. От изповед, хайку, сатира и джаз, до нонсенс, пародия, романтика и пънк.
05.07 /събота/ от 22.00 пред театъра
показ на актьорска работа в процес по произведението на Николай Хайтов „Кучета” с режисьор Недялко Делчев
06.07 /неделя/ 17.00 – 18.00 камерна зала
показ ателие „С Михаил Чехов – за въображението” с Мирослава Гоговска, Маргита Гошева и Иван Бърнев
06.07 /неделя/ 17.00 – 17.45 пред театъра
Софийски духов оркестър
06.07 /неделя/ 18.00 – 19.30 пред театъра
концерт
„Gussfle Gen”
„Gussfle Gen e нещо като „Под мола – желе“. Музикално-еротичното при тях не е стадий, а състояние на техните инструменти. Отклоненията са непредзададени. Затъмнението е пълно.“
06.07 /петък/ 19.30 – 21.00 голяма зала
„Опакометаморфози”
по Валери Петров
06.07 /петък/ 21.00 – 22.00 пред театъра
показ на ателие „Възстановки” по романа „Възвишение” на Милен Русков с режисьор проф. Иван Добчев
06.07 /петък/ 22.00 – 24.00 голяма зала
Караоке с актьори и публика
Събития в рамките на Малък сезон 2014:
Всички новини
НА ДОБЪР ЧАС!
27.06 /петък/ 17.00 – 18.00 пред театъра
Софийски духов оркестър
27.06 /петък/ 18.00 – 18.30
пресконференция Малък сезон 2014
27.06 /петък/ 18.30 – 20.00 пред театъра
детски духов оркестър "Надежда" от квартал "Надежда" град Сливен,
с художествен ръководител Александър Булгариев
27.06 /петък/ 18.30 фоайе
инсталация Out of time
автор Илияна Кънчева – магистър по програма „Дигитални изкуства” към НХА
27.06 /петък/ 19.45 фоайе
инсталация TV – люзия
- автор Боряна Чернева магистър по програма „Дигитални изкуства” към НХА
- звук Боряна Чернева и Ангел Симидчиев
- скулптура Цветелина Ангелова и Иван Иванов
- видео и техническо изпълнение Боряна Чернева
Театър „Иван Димов” Хасково
„Вдовиците”
- от Славомир Мрожек
- постановка Иван Савов
- сценография и костюми Мария Диманова
- музика Асен Аврамов
- хореография Ана Митева
- участват Станислава Николова, Биляна Петрова, Анна-Мария Николаева, Стелиян Николов, Константин Соколов, Ивайло Димитров
27.06 /петък/ 21.15 фоайе
инсталация Обективатор
27.06 /петък/ 21.30 – 22.30 зала Underground
„Други Стъпки”
- от Самюел Бекет
- превод Явор Костов
- режисьор, осветление, звук Янко Велков - Янец
- актьор Явор Костов
28.06 /събота/ 19.00 – 20.00 голяма зала
игрален филм
„Три дни в Сараево”
- режисьор Николай Тодоров
- оператор Кирил Проданов
- художник Елена Стоянова
- участват Маргита Гошева, Милиана Ленак
Откриват място, което по един неведом начин усещат близко. Потапят се в потайностите му, откриват духа му и се сблъскват с тайните му, за да намерят отговор на въпросите си.
28.06 /събота/ 19.45 – 20.00 голяма зала
късометражен филм
„Ангел”
- базиран на кратък разказ на Едгар Керет „Дупка в стената”
- режисьор и сценарист Смилен Савов
- монтаж Смилен Савов
- участват Мартин Герасков и Георги Велизаров
VIA Theatre „Покаяние”
- авторски спектакъл на Велимир Велев
- костюми Стефания Георгиева
- музикално оформление Стефания Георгиева, Христо Таков, Ваня Камянска, Камен Марин, Янко Стоянов, Велимир Велев
- участват Вера Молова, Ваня Камянска, Филип Аврамов, Камен Марин, Пламена Пенчева(Силвина Владова), Стефания Георгиева, Христо Таков, Янко Стоянов - Яни
28.06 /събота/ 21.15 – 22.00 пред театъра
група
"Тhe Bedlam Club"
"Руснак, шотландец и французин правят джаз излязъл от "Туин Пийкс"
28.06 /събота/ 22.00 – 23.10 камерна зала
Театър "Грифон"
„Забравени от небето“
- моноспектакъл на Светозар Кнезовски
- по едноименната книга на Екатерина Томова
- режисьор Кристияна Бояджиева
- консултанти Юлия Огнянова и доц. д-р Катерина Илкова
- сценография и костюм Весела Вълчинова
- музикална среда Бистра Диляноф
- адаптация на текста Кристияна Бояджиева и Светозар Кнезовски със специалното участие на гласа на Стефка Берова.
Един човешки спектакъл за земята, звездите и неразривната връзка между тях, която безспорно е човекът. Изповеди на столетници събрани преди повече от 30 години из Родопа планина от Екатерина Томова.
29.06 /неделя/ 16.00 – 17.00 зала Underground
„Срещу течението на Хъдсън”
- по текстове на Джером Селинджър /”Франи и Зуи”/ и Тенеси Уилямс /”Говори ми като дъжда, а аз ще слушам”/
- режисьори Борис Кръстев и Боян Крачолов студенти РДТ НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” при проф. Иван Добчев
Обща работа на двама режисьори върху текстове на Джером Селинджър („Франи и Зуи”) и Тенеси Уилямс („Говори ми като дъжда, а аз ще слушам”). Опит да се погледне отвъд плоскостта на консуматорството, да се преосъзнае сегашната реалност и да се зададе въпроса „Оттук накъде?” – всеки по свой начин
29.06 /неделя/ 17.00 – 18.00 голяма зала
„Инверсия Прадъкшън К&К” ЕООД
„АБВ - The Wall”
- по стихове на Иван Вазов, Христо Ботев, Паисий Хилендарски
- адаптация и режисура Симона Попова
- хореография Мая Петрова
- сценография и осветление Виктор Липовски,
участват Андреас Гал, Елеонора Божилова, Ивайла Стоянова, Мартина Димитрова, Михаела Развигорова, Нелия Чалъкова, Радослав Левичаров, Рая Карагьозова, Стилян Пейчев, Яна Младенова, Йоана Стоянова, Алекс Димитрова, Дамяна Димитрова, Иван Георгиев, Йоана Богданова, Калина Араклиева, Калина Липовска, Мартин Ромеов, Боян Цветков, Александър Вуковски, Валерия Орлинова, Весела Сиракова, Виолета Стоянова, Джесика Станкева, Евита Евтимова, Емилия Барилска, Катерина Николова, Никол Николова, Микаела Христова, Радослав Илиев, Славейка Барилска, Виолина Стефанова, Ивайла Кръстева, Ивайло Стойчев, Развигор Стойчев, Юлия Кръстева, Михаела Костадинова, Теди Тодорова, Мартин Крумов, Даная Крумова, Ерика Владимирова, Раним Сайди, Алексадър Николов, Денис Йорданов, Димитър Миленков, Калина-Цветелина Георгиева, Ния Маркова, Радостин Симеонов, Виктория Тодорова, Вася Николова, Алекс Георгиева, Радослав Петров, Александър Кочерински, Лили Пашина, Сашо Методиев и Севджан Халилова
Спектакълът „АБВ - The Wall” интерпретира срещата на едно велико Минало с едно изгубено Сега. Това е разказ – алегория, за дългия път на „малката но тежка” българска Сянка. Пърформансът съчетава движение, музика, текст в изпълнение на подрастващи, търсещи причини за достойно Днес и Тук, мотивирани от Преди.
Представлението е експериментален пърформанс, създаден чрез прилагане на методология за работа със студенти-актьори разработена от Симона Попова по време на научно изследване в ТК „Любен Гройс” в част от проекта „Българската национална идентичност като производна от комуникационната стратегия на театралното зрелище”
Спектакълът се осъществява със съдействието на: Столична програма „Култура”, в подкрепа кандидатурата на София и Югозападен регион за „Столица на културата 2019”, НЧ „Витоша” гр. София, Община Дупница, СОУ „Св. Паисий Хилендарски”, ОУ „Св.Неофит Рилски”, хотел Универсал – Дупница, Силверпринт – Дупница.
29.06 /неделя/ 18.00 – 20.00 голяма зала
майсторски клас по кинорежисура 2013 на проф. Георги Дюлгеров
магистърска програма „Филмово и телевизионно изкуство” към НБУ
Аристократката, 10:00 мин. режисура и сценарий Пламена Стаменова, по разказа „Аристократката” на Михаил Зосченко
В средата на 50-те години Иванов среща дамата на своето сърце. Той „поправя“ клозета ѝ, води я на опера, черпи я с паста с крем, но дали това е достатъчно, за да я впечатли?
Париж, 8:05 мин., режисура и сценарий Даниела Соколова, по разказа „Париж” на Деян Енев, оператор Николай Керезов, монтаж Веселка Кирякова, с участието на Ивета-Луис Контрерас, Пламен Димов
Валерия е медицинска сестра в психиатрия. Ежедневието ѝ е монотонно, сиво. Но тя мечтае за Париж... Къде ще я отведе поривът ѝ за свобода и има ли светлина в края на тунела
360, 6:35 мин., режисура и сценарий Борис Г. Панкин
Понякога животът ни поднася неочаквани изненади. И тъкмо когато си мислим, че са хубави, нещо много, много се обърква...
Extra Safe, 10:41 мин, режисура и сценарий Галина Д. Георгиева, оператори Стефан Калъпов, Младен Минев , с участието на Илияна Коджабашева и Велислав Павлов
Колко близки могат да бъдат двама души, седнали един до друг в семейния автомобил?
Обет, 7:27 мин, режисура и сценарий Зорница Петков, по разказа „Клетва” на Алберто Моравия, оператор Гео Иванов, с участието на София Бобчева, Латина Беровска, Михаил Скуждов.
Тя го обичаше толкова силно. И беше готова на всичко, за да оздравее той. Но какво ще се случи, когато желанието ѝ се сбъдне?
Пробуждане, 8:40 мин, режисура и сценарий Яна Лекарска, по мотиви от разказа „Революция” Славомир Мрожек, оператор Стефан Калъпов, с участието на Симеон Гълъбов
Той беше един от всички. Той искаше промяна. Той се страхуваше. И тогава... едно неочаквано откритие му вдъхна смелост.
Асансьорът, 9:21 мин, режисура и сценарий Ивета-Луис Контрерас, оператор Румен Василев, с участието на Яна Лекарска, Галина Д. Георгиева, Борис Панкин.
Мечтите и фантазиите ни дават крила. Но понякога, ако не внимаваме, губим посоката, в която да летим.
Изкушението, 6:12 мин, режисура и сценарий Вероника Якимова, по разказа „Тайният съблазнител” от Тонино Гуера, оператор Чавдар Коларов, с участието на Вихра Обретенова
Зад стените на манастира, в защитената света обител една монахиня ще се изправи пред загадка, който ще подложи вярата ѝ на изпитание.
Куклата, 6:30 мин., режисура и сценарий Марина Генкова, оператор Пламен Петков, с участието на Мая Новоселска и Найден Камарашев
Две самотни души, търсещи, бягащи от сивотата. И… една кукла. Ще успят ли да намерят себе си, да намерят приятел и да се устремят към едно малко по-ведро бъдеще?
Кити, 4:30 мин., режисура и сценарий Петя Ланджева, по разказа „Момиче на повикване” от Деян Енев
Един самотен мъж търси утеха. Но дали ще я намери?
Сомнамбулът, 8:30 мин., режисура и сценарий Мария Веселинова, с участието на Латинка Петрова, Бояна Токчийска
Едно момиче се събужда сам-само и голо-голеничко насред празния коридор на един хотел. Как се е озовало там? И дали ще намери стаята си или поне някакви дрехи?
„Сърце в шепа”
късометражен филм
филм по разказа на К. Терзийски „Събирач на ценности”
идея, сценарии и режисура Десислава Томова
оператор Димитър Розов
монтаж и асистент режисура Вероника Преждарова
с участието на Калин Терзийски, Десислава Томова, Зинаида Александрова и Филип Димитров
www.desitomova.com и www.desitomova.blog.bg
Творческите ми пориви са винаги провокирани от голямото страдание и копнежа по нещо непостижимо. Душата е винаги силно наранена, любовта днес е обречена почти винаги на провал – често пъти несподелена, спасяването на тази любов, носталгията по една изгубена идeнтичност, изследването на човешкия образ и връзката му с окръжаващата го среда. Какво се случва със съвременният човек – днес и сега? Променили ли сме начина си на приемане на света и комуникацията си с околните? Дешифрираме ли трансформациите на света, в който живеем?
Историята, която ще ви разкажа в късометражния филм „Сърце в шепа” показва, че в стремежа си и в търсене на голямата любов ние често оставаме излъгани и не виждаме малките неща в живота, които са истински стойностни. Филмът е по разказа на Калин Терзийски – „Събирачът на ценности” и е с участието на самия автор. Музиката към филма е парчето "Безплатни мисли" на група "ОСТАВА".
„Ангел”
по разказ на Етгар Керет „Дупка в стената”
сценарии, режисура и монтаж Смилен Савов
участват Мартин Герасков и Георги Велизаров
29.06 /неделя/ 20.00 – 21.15 пред театъра
„Блажно наддумване”
- театрален пърформанс по текстове от „Фолклорен еротикон” съставен от Флорентина Бадаланова
- режисьор Александър Събев
- костюми Ирина Василева
- консултант гл.ас. д-р Григор Григоров
- участват Николай Кенаров и Илия Атанасов
Обект на внимание е еротичната космогония свързана със създаване, устройство и функциониране на човека.
29.06 /неделя/ 21.30 – 22.40 камерна зала
„Креди Арте”
„Многоклетка”
авторски моноспектакъл на Мариела Станчева по унгарски разкази на Лайош Наги, Карой Сакони, Ференц Шанта, Ищван Йоркен
- музикално оформление и изпълнение на пиано Мариела Станчева
- режисьор Мариела Станчева
- консултант Димитър Кабаков
- участва Мариела Станчева
- продуцент Креди Арте
Университетски театър към НБУ програма „Театър”
„Забавно като патерица“
- комедия от Рич Орлоф
- режисьор проф. Ева Волицер
- превод доц. д-р Борис Наймушин
- хореография гл. ас. д-р Анна Пампулова
- костюмография Магдалена Ваклинова, Виктория Серафимова
- сценография Георги Батилов
- асистент режисьор Яна Стоянова
„Забавно като патерица“ разбунва стереотипите, архетипите, предразсъдъците и предположенията както към, така и сред хората с увреждания. Започвайки с невероятната история на първите заселници с увреждания в Плимут и завършвайки с приказката за Инваляшка, „Забавно като патерица“ намира хумор във всичко – от представянето на хората с увреждания в популярната култура до предизвикателствата на личните взаимоотношения. Спектакълът предизвиква както буря от смях, така и топло съчувствие. Спектакълът събужда нашите възторзи и същевременно трогва и просълзява.Пиесата е представена за първи път в Ню Йорк и е отбелязана от суровите театрални критици на в. „Ню Йорк Таймс” като много талантлива и забележителна.
В спектакъла участват прекрасни артисти с увреждания и прекрасни млади артисти - дипломанти от програма „ Театър” на НБУ!
30.06 /понеделник/ 20.30 – 21.30 пред театъра
Концерт
„Усмихнати ноти”
- концерт на Константин Кучев & Вяра Попова
Университетски театър към НБУ програма „Театър”
„Карай да върви ......”
по “Кандид или оптимизмът” от Волтер
- сценична версия и режисура Теди Москов
- художник Чавдар Гюзелев
- хореограф Росен Михайлов
- асистент хореограф Галин Великов
- костюми Георги Батилов
- пом. режисьор Атанас К. Атанасов
В представлението участват ALUMNI, дипломанти и студенти от програма „Театър“.
“Мисълта му изригва с мощност на вулкан- сякаш в главата на Волтер кипи енергията на земното кълбо. Ако е така, прословутата му усмивка се разтегля между Вестфалия и Парагвай, а по нея балансира Кандид . Трудно е да пазиш равновесие върху нещо толкова тънко, колкото е хуморът на Волтер. И за какво?! Единственото полезно нещо, което се случва в цялото това пътешествие, е придобиването на усмивка. Философията на усмивката: Как и защо да я съхраним при всякакви обстоятелства?
Сещам се за заглавието на един френски филм „Карай да върви, това е валс“. Подобно е и моето заглавие.
А сега сериозно за философската новела „Кандид, или оптимизмът“:
Дори Волтер се е застраховал, като шеговито е споменал, че текстът не е негов, а е някакъв си превод от немски от някакъв си д-р Ралф. Това „освобождава“ от отговорност не само Волтер, но и тези, които превръщаме този текст в пиеса… Колкото до полезната информация за въпросния текст обърнете се към интернет. За някои представления (особено за моите) е хубаво публиката да идва подготвена.
П.С. На френски Волтер се пише „Волтаир“.
01.07 /вторник/ 20.30 – 21.00 камерна зала
асоциация „Изкуство в действие”
„Без визия“
- автор Юлия Лазаркова
- участват Юлия Лзаркова и Мариан Ценов
01.07 /вторник/ 21.00 – 22.40 голяма зала
Студентски филми от програма „Анимационно кино” към НБУ
"Короната" 2:16 мин.,режисьор Татяна Трифонова, 3D анимация, Стирична миниатюра за абсурда на властолюбието.
"Дъжд" 1:36 мин; режисьор Наталия Атанасова,flash
Поетична импресия за различния човек.
„Мачо”2:15 мин; режисьор Севина Иванова, рисунка върху хартия, 2Dкомпютър
Ironic story about the definition of a “macho” as seen through the eyes of a woman
„Контраст”1:35 мин.; режисьор Ивайло Алекснадров, flash,
Never ending fight between black and white.
„Сноуборд” 2:05 мин; режисьор Мария Калчева; flash;
A snowboard can change our point of view - on space and life. Everything depends on our point of view
„Фарът” 4:42 мин; режисьор Велислава Господинова; изризка под камера
Based on the poem “The Lighthouse Keeper Loves Birds Too Much” by Jacques Prevert, this short expressive film tells a story about the absurdity of life and the game of destiny which is too cruel sometimes. A film about the consequences of a taken decision, about love, suffering and death.
„Fashion” 5:36 мин; режисьор Десислава Кузманова
Един орел се включва в суетната надпревара с две сиви гарги, в която всеки краде по нещо чуждо и губи по нещо от себе си. An eagle enters a vain competition with two gray crows, in which each one steals something alien and loses something from themselves.
"Приказка" 5:00 мин; режисьор Йордан Лазаров; flash
Сюжетът е в буквализирането на един идиом : един цар “дава ръката“ на принцесата на поредния герой... The story is about lettering of one idiom: one king “offers the hand” of the princess to another knight…
"Адаптация"3:00 мин; режисьор Петя Петрова Златева; рисунки върху хартия
Приключенията на един не особено хитър хамелеон, неспособен да променя окраската си и оказал се лесна плячка за хищници... The adventures of a not very clever chameleon, not capable of changing his color and turn out to be an easy prey for predators…
„Получател неизвестен” 2:00 мин.; режисьор Магдалена Симеонова; flash
Необикновеният полет на едно писмо...
The unusual flight of one letter…
"Рошава глава "/ Messy head 1:25 мин.; режисьор Славена Симеонова; рисунки върху хартия
Едно момиче, в младежката си суетност, иска да изправи косата си и благодарение на упорството си, открива своето момче...
A girl in her young vanity, wants to straighten her hair and thanks to her persistence, she finds her boy…
„Произведено в Китай” 4:22 мин; режисьор Елена Петрова; смесена техника
Филм - метафора на бездуховността и претенцията...Film – metaphor of poor spirits and claim…
„Шум в лятна нощ” 8:00 мин.; режисьор Стела Терзиева; рисунки върху хартия
Един влудяващ шум в една лятна нощ - в гората, като че ли при съседите зад стената...
One maddening noise in a summer night – in the woods, almost like at the neighbors behind the wall…
„Черна котка – Черен Петър” 4:05 мин.; режисьори Ива Груева, Славена Симеонова, Ивайла Христова, Милена Симеонова, Деница Христова ; изрезка под камера
Поредица от абсурдни ситуации с един коминочистач...
Series of absurd situations with one chimney sweep…
„Хромони” 3:35 мин.; режисьори Ина Николова и Райна Атанасова; пиксилация
Цветът като щампа и като самоограничение в ежедневието на героя внезапно преминава в многоцветие...
The color as a print, as a self-restrain in the life of a hero suddenly fades in many colors…
„Весел дрипльо” 1:01 мин.; режисьор Йоана Александрова
Външният вид и модата не са най-важното за тези, които имат хубав характер и обичат живота... The outlook and the fashion aren`t the most important for those who have nice personality and love life…
„Рибарката” 5:00 мин.; режисьор Илиана Аспарухова; рисунки върху хартия
Един интересен опит да се проникне в поетичния, изтъкан от символи, свят на българския поет Кирил Христов...
An interesting attempt to penetrate the poetical, woven with symbols world of the Bulgarian poet Kiril Hristov…
„Скъпо” 2:30 мин.; режисьор Ина Николова
Изключително нежен филм - апотеоз на обичта към живота и на всепроникващото единство между човека и природата…
Exclusively gentle movie – apotheosis of love of life and pervading unity between human and nature…
„Ултрас” 3:10 мин.; режисьор Райна Атанасова
Едно странно, есхатологично съзнание...
One eschatological strange thing…
„Как си построих къща” 1:25 мин.; режисьор Йоана Александрова
Едно весело „екологично“ строителство...
A happy “ecological” construction…
„Златна рибка” 6:12 мин.; режисьор Ирина Арменкова; рисунка върху хартия, 2D компютър
Един човек води непрестанна борба с черно-белия град, в който живее и трябва да плати със сърцето си, за да изпълни Златната рибка неговото съкровено желание...
A man results in a constant struggle with a black and white city in which he lives and has to pay with his heart, so the gold fish can fulfill his true wish…
„Кръпка” 5:54 мин.; режисьор Милена Симеонова ; рисунка върху хартия, 2D компютър
В тясно шивашко ателие една шивачка танцува на бляскав въображаем бал - с едно мъжко палто, което трябва да зашие ... Сценарият е вдъхновен от фотография от 1900 година, от Ню Йорк.
In a narrow sewing workshop, a seamstress dances on a shiny imaginary ball – with one male coat, which she has to stitch up… the scenario is inspired by a photography from the year 1900 in New York.
„Незавършената картина” 6:25 мин.; режисьор Росица Вангелова; рисунка върху хартия, 2D компютър
Млад художник отчаяно се опитва да нарисува очите на жената от своите картини и попада в сюрреалистичния свят на своето въображение. Филмът е поклон пред Де Кирико.
A young painter desperately tries to paint the eyes of a woman from his paintings and he ends up in a surrealist world of his own imagination. The film is tribute to De Kiriko
„Хабитат” 4:22 мин.; режисьор Ина Георгиева; рисунка върху хартия, 2D компютър
В задушливия, вечно тесен и изкривен хабитат се ражда нов човек. Изхвърлен от другите, той сякаш ще поеме по своя път, но..
In the stifling always narrow and curved habitat, a new man in born. Cast away from the others, he is about to take on his way, but…
„Квадратния човек и времето” 3:00 мин.; режисьор Славена Симеонова; рисунка върху хартия
Поетична философска миниатра за човека и единоборството му с времето.
Poetical philosophy miniature about the man and his combat with time
„Художникът” 2:40 мин.; режисьор Виктория Гроздева; рисунка в компютър
Вдъхновен от карикатурата на Оноре Домие, този филм е още един анимационен разказ за художника, властта и свободата...
Inspired by the caricature of Onore Domie, this film is another animated tale about the painter, the power and the freedom…
„Слънце в банята” 04:03 мин.; режисьор Диляна Трайкова; 3D компютър
Поетична миниатюра по стихотворение на Жак Превер. Какво ще се случи с един весел сапун в една много светла и слънчева баня...
Poetical miniature based on a poem by Jaques Prever. What will happen to a happy soap in one very bright and sunny bathroom…
„Приключенията на Лили” 4:02 мин.; режисьор Анита Тончева; смесена техника
Едно чудесно приказно пътешествие с малката Лили към нейните молски приятели...
A wonderful amazing journey with little Lily to her sea friends ...
02.07 /сряда/ 19.00 – 20.00 голяма зала
университетски театър на НБУ институт „Сервантес”
МФ на младите в изкуството “Via Pontica” Балчик
„Йерма”
- от Федерико Гарсия Лорка
- превод Лъчезар Мишев
- постановка Николай Младенов
- хореография Петя Попова
- сценография и костюми Георги Батилов
- видео Смилен Савов
- музика Георги Арнаудов
- аудио обработка Боян Христов
- участват Стойка Стефанова, Филип Гуляшки, Симеон Гълъбов
Желанието за постигане на абсолютното лично щастие и житейска реализация, въпреки канона на обществото, е основната линия на конфликта в спектакъла
Спектакълът е смесица между живо актьорско присъствие и видео образи провокирани от сюрреалистичната естетика от началото на миналия век.
02.07 /сряда/ 20.00 – 21.00 камерна зала
„Лизелота и месец май”
- от Жолт Пожгай
- участват Теодор Куков и Милена Илиева
02.07 /сряда/ 21.00 – 22.00 пред театъра
концерт
„Мила Роберт представя...”
Концерт на Мила Роберт, която е само на 17 години, и е кралица на животните .
03.07 /четвъртък/ 10.00 – 13.00 и 14.00 – 17.00 голяма зала
дискусия
„Новия език на театъра” - „Какво да се прави”
с модератор - Явор Гърдев
03.07 /четвъртък/ 18.00 – 19.00 пред театъра
„Каин”
- танцов пърформанс
- от Теодора Симова и Емил Илиев
- участват Александър Манджуков, Ана Митева и Теодор Воденичаров
„И сътвори Каин град” Каним нашите зрители да станат свидетели на създаването на законите, по които нашият свят се ръководи и днес.
03.07 /четвъртък/ 19.00 – 20.30 голяма зала
„Надежда сляпата”
- сценична версия по пиесата на Боян Папазов „Надежда сляпата”
- режисьор Иван Ковачев
- участват Савина Бързева и Илиян Марков
03.07 /четвъртък/ 21.00 – 22.00 камерна зала
„Късметлията ( или две и две равно на четири)”
от Юлия Шаморел
- режисьор Милена Илиева дипломант на ЮЗУ „Неофит Рилски” - Благоевград
- участват Александър Митев, Мартин Лазаревски, Теодор Куков, Божана Косева
„.... дами и господа, щастлив съм да обявя едно представление, което ще остане – това мога спокойно да твърдя – като най - грандиозното в историята на света. Пригответе се да видите нещо, което никога досега не е показвано на сцената и което може би няма вече да се появи нито утре, нито в други ден.....
„Късметлията (или две и две равно на четири)”
04.07 /петък/ 18.30 – 19.00 зала Underground
„Рефлексии - код Делюзия“
- автор Мариян Ценов
- участват Мариян Ценов, Юлия Лазаркова, Даниел Нечев, Надежда Хаджииванова
Интуитивният подход е от особено значение, тъй като връзката между тялото и ума в дадения случай изключва рационалната нагласа.
Делюзията е свързана с крайни фантазии, представи и вярвания в нереални факти, които не отговарят на реалността. Това е силното убеждение, което присъства при индивиди с делюзивни състояния, което не може да бъде повлияно от реални доказателства.
Универсален собствен въпрос:
Как ще мислим или реагираме, ако не сме убедени, в това което виждаме?
Ще може ли съзнанието да се откъсне от видимата реалност, преодолявайки рационалните форми и значения?
Защо разума се опитва да наложи обясними решения, поставяйки логически рамки?
04.07 /петък/ 19.00 – 20.00 голяма зала
Театър „Хенд“ Пловдив
Арт формация „Денс Мания“ Пловдив
„Ескориал“
куклено - драматична постановка за младежи и възрастни по Мишел дьо Гелдерод
- режисьор Веселин Бойдев
- композитор Петър Цанков
- сценограф Ива Гикова и Ивайло Николов
- участват Димитър Николов - Шаблата; Добрин Добрев - Додо; Мария Димитрова и Ивайло Иванов
Веселин Бойдев
04.07 /петък/ 20.30 – 21.30 камерна зала
„Мечтатели”
по „Бели нощи” на Ф.М. Достоевски
- режисьор Любомир Колаксъзов - студент режисура за куклен театър НАТФИЗ Кръстьо Сарафов”
- участват Никол Султанова – студент АМКТ - НАТФИЗ и Калоян Лулчев – студент АМДТ – 2 ри курс НАТФИЗ
Има ако вие не го знаете, има в града доста странни кътчета. До тия места сякаш не достига същото слънце, което свети за всички хора, а някакво друго, ново, сякаш специално поръчано за тия кътчета и свети над всичко с друга особена светлина. В тия кътчета се изживява сякаш съвсем друг живот, неприличащ на оня, който кипи около нас, такъв, който може да съществува в някое незнайно царство през девет земи в десета, а не у нас, в нашето от сериозно по-сериозно време. И този именно живот е смесица от нещо чисто фантастично, пламенно-идеално и заедно с това, мътно прозаично и обикновено, да не кажем до невероятност пошло.
Ще чуете, че в тия кътчета живеят странни хора – мечтатели. Мечтателят – ако трябва подробно определение за него е…не е човек, а, знаете някакво същество от среден род. Ще попитате за какво мечтаят? Ами….
04.07 /петък/ 21.30 – 23.00 зала Underground
„Филоктет”
от Хайнер Мюлер
- превод Иван Станев
- режисьор Весела Василева
- сценограф Весела Василева
- костюми Елена Стоянова
- участват Явор Борисов, Никола Мутафов и Иван Колев
показ на ателие ”Гласът от сцената” с Асен Аврамов
05.07 /събота/ 20.30 – 22.00 зала Underground
литературно четене
„За сега“
участници Радослав Чичев, Ясен Василев, Иван Димитров, Мирослав Христов
музика WeAreNoRobots
образи Ралица Тонева и Спартак Йорданов
„За сега“ ще се случи веднъж, на момента и само тук. Музиката и образите ще са импровизация. Текстовете ще бъдат написани пред зрителите и с активно тяхно съучастие. Съдържанието ще е асорти. От изповед, хайку, сатира и джаз, до нонсенс, пародия, романтика и пънк.
05.07 /събота/ от 22.00 пред театъра
показ на актьорска работа в процес по произведението на Николай Хайтов „Кучета” с режисьор Недялко Делчев
06.07 /неделя/ 17.00 – 18.00 камерна зала
показ ателие „С Михаил Чехов – за въображението” с Мирослава Гоговска, Маргита Гошева и Иван Бърнев
06.07 /неделя/ 17.00 – 17.45 пред театъра
Софийски духов оркестър
06.07 /неделя/ 18.00 – 19.30 пред театъра
концерт
„Gussfle Gen”
„Gussfle Gen e нещо като „Под мола – желе“. Музикално-еротичното при тях не е стадий, а състояние на техните инструменти. Отклоненията са непредзададени. Затъмнението е пълно.“
06.07 /петък/ 19.30 – 21.00 голяма зала
„Опакометаморфози”
по Валери Петров
- сценична версия и постановка Маргарита Младенова
- музика Асен Аврамов
- асистенти Албена Георгиева, Стилиян Петров, Мирослава Гоговска
- фотограф Яна Лозева
06.07 /петък/ 21.00 – 22.00 пред театъра
показ на ателие „Възстановки” по романа „Възвишение” на Милен Русков с режисьор проф. Иван Добчев
06.07 /петък/ 22.00 – 24.00 голяма зала
Караоке с актьори и публика
Събития в рамките на Малък сезон 2014:
- участие на ученици от НГПИД акад.”Дечко Узунов”
- ателие „Възстановки” по романа „Възвишение” с участието на Милен Русков
- ателие „Гласът от сцената” с Асен Аврамов - голяма зала от 10.00 – 14.00
- ателие „С Михаил Чехов – за въображението” с Мирослава Гоговска, Маргита Гошева и Иван Бърнев – камерна зала 15.00 – 19.00 часа
- дискусия „Новия език на театъра” модератор - Явор Гърдев от 10.00
- участие на група „Надежда” от кв. Надежда - Сливен
- „Актьорите пеят” с участието на Антонио Димитриевски, Станислав Ганчев, Христо Петков и др.