Майки за пример играят реални майки – убийци в „СФУМАТО“
Ето фрагменти от отговорите им.
Елена Димитрова, станала майка само преди година:
В “ Медея, майка ми“ моят монолог е на едно момиче, израснало в домове за сираци и станало жертва на трафик. По-скоро моята роля е свързана с последствията от изоставянето на децата, но въпреки това мислено съм минала през историите на майките, принудени да оставят/продадат/абортират/убият детето си. Всъщност изоставените деца на свой ред имат шанс да се превърнат в същите изоставящи/абортиращи/убиващи и така до безкрай. След раждането на Леа, докато бях в родилния дом и слушах плача на бебетата през нощта, много си мислех за тези деца /оставените/. И за една история, която ми разказа една майка – как когато е в била в родилното след раждането на детето си, се е разхождала през нощта от безъние и е стигнала до залата, в която са плачели много деца. Попитала е защо не идват майките. Отговорили са ѝ , че това са изоставените деца. И сещайки се за тази история, настръхвах, мислейки си какво е наистина това – да си тръгнеш без детето си от болницата и просто да продължиш живота
Невена Калудова, майка на две деца – момче и момиче:
Моята героиня, осъдена на 2 години затвор за убийството на двете си деца по време на раждане, е ЖЕРТВА. И си мисля, че и аз сигурно щях да го направя ако бях на нейно място. И аз нямаше да издържа на униженията, на съпруга, който я е пребивал (а може би продължава да го прави…), на родителите му, които я презират и обвиняват за упадъка на сина им, на страховитото мълчание на обществото. Но най-страшното е, че тя е „израстнала в такова семейство“. Този „навик“ я кара да приема нещата за нормални. Именно той е същинският капан, от който и аз, и никой не би могъл да се измъкне. Изпитвам жесток, болезнен гняв към всички, които я обвиняват, към тези които са превърнали МАЙКАТА в ЧУДОВИЩЕ. Така и разказвам историята ѝ. И искам хората в публиката да разберат, че обвиняемите сме НИЕ. Дължа го на моята ГЕРОИНЯ. Дължа и го като жена, която е получила и любов и уважение в живота. А от своя страна, радомирската Медея ме кара да възпитавам собствените ми деца в независим дух и сила да отстояват щастието и достойнсвото си.
Маргита Гошева, майка на син:
В живота си нямам подобен случай, нито в моя личен, нито около себе си. Въпреки това се опитвам да разбирам и защитавам жената, чиято истинска история изричам на сцената. Усещам, мисля, истински горчилката, насъбрана и довела до решението да продаде детето си. Знам, че нямам право да я съдя, нито мога да я оправдая докрай. Допирната ми точка с нея е гнева към “съдбата” и безисходицата, която тласка към недостойни решения. Това поне го познавам добре. Човек е в състояние винаги да намери оправдание за действията си, но има нещо в него, което никога не лъже. Съвестта е може би единственото доказателство за съществуването на Бог.
МЕДЕЯ- МАЙКА МИ.
От Иван Добчев в съавторство със Стефан Иванов
Постановка Иван Добчев и Маргарита Младенова
Сценография и костюми Даниела Олег Ляхова
Музика Асен Аврамов
Участват: Елена Димитрова, Невена Калудова, Маргита ГошеваДимитър Николов, Христо Ушев, Ивайло Драгиев, Антонио Димитриевски, Станисла Ганчев
Фото: Симон Варсано
Билети на касата на театър „Сфумато“, на тел 02/944 01 27 и 02/ 943 38 90, всеки ден без неделя от 14.00 до 19.00 часа, както и онлайн тук: